Vzdělávací platformy

Vzdělávací platformy, neboli LMS jsou systémy, které vám ulehčí práci s publikováním vašeho online kurzu. Jsou to systémy, které zpříjemní práci jak vám, tak vašim studentům. Vám tento systém pomáhá se správou a evidencí údajů vašich studentů. A vaši studenti zde mají přehledně uložené veškeré studijní materiály, které jsou součásti kurzu. Tyto systémy je zpravidla možné propojit s dalšími nástroji (e-mail marketing, platební brány), díky kterým se celý systém více zpřehlední a zautomatizuje.

Pokud se rozhodnete pro publikování vašeho kurzu za pomoci LMS, musíte se připravit, že naprostá většina těchto řešení je placená. Navazující rozšíření mohou být také placená. Takovýto systém můžete vložit na svůj web jako plugin (rozšíření) nebo ho vyrobit na externí platformě a následně spojit s vaším webem. Další možností je krabicové řešení, kde si postavíte celý web a uděláte uzavřenou členskou sekci, kam váš kurz umístíte na jednom místě.

Interní vzdělávací platforma

Pro redakční systém WordPress existuje mnoho LMS pluginů. Při výběru se zaměřte na cenu, možnosti daného pluginu a v neposlední řadě, jaké jsou jeho možnosti pro napojení dalších služeb. Svůj kurz potřebujete umístit do členské sekce, která bude vyhrazena jen pro návštěvníky, kteří mají přístupové údaje. Kurz pak budete potřebovat nějak prodat, takže vás opět zajímá, jak provázat vaší členskou sekci, ve které je umístěn LMS plugin s nějakým prodejním řešením. Např. LearnDash, Sensei, Learnpress

Externí vzdělávací platforma

Pokud se rozhodnete vytvořit svůj kurz na externí platformě, budou vás zajímat stejné otázky, jako u pluginů. Velkou výhodou těchto platforem je, že jsou perfektně připravené, abyste jen nahráli svůj obsah, propojili s e-mailingem a platební bránou a můžete začít prodávat. Jedná se například o Thinkific, Teachable, MemberVault, LearnWorlds nebo Kajabi.

Pokud se nechcete zdržovat ani s výrobou vašeho webu, tak existuje možnost krabicového řešení, kde si vše snadno a rychle naklikáte během chvíle. Nutno ale podotknout, že se jedná o nejdražší variantu. Sem patří například Mioweb a Kirli.

Svůj online kurz můžete samozřejmě vytvořit i bez použití LMS. Tyto systémy vám mohou pomoci celý proces urychlit a zařídí, že vzhled vašeho kurzu bude na vyšší úrovni. Máte zkušenost s tvorbou online kurzu za pomoci LMS? Pokud ne, co nejdřív začít s vytvořením vašich stránek ve WordPressu?